Seno
Foto: KGZS
Vonj sena prebudi tek pri prežvekovalcih. Odlično seno je nekaj dobrega in živali ga imajo rade. Vsebuje pomembna hranila in vlaknine ter ugodno vpliva na prebavni sistem ter pridobivanje energije za rast in življenje govedi, konj in drobnice. Seno je nepogrešljiv del njihove prehrane, zagotavlja dobro črevesno zdravje, povečuje žvečilno aktivnost ter čisti zobe.
Pogoj za odlično seno je dobra sestava trav z velikim deležem ljuljk in travniške latovke. Tako seno ima dobro beljakovinsko in energijsko vrednost. Pomembno je, da ne vsebuje škodljivih zeli ter je neoporečno tudi v higienskem pogledu. Njegov vonj mora biti aromatičen, videz listnat in otip mehak.
Seno za krave molznice in pitance mora vsebovati čim več surovih beljakovin, imeti čim višjo energijsko vrednost ter vsebovati čim manj surovih vlaknin in pepela. Pri prireji senenega mleka in mesa mora biti seno po energijski vrednosti primerljivo s kakovostnimi travnimi silažami.
V primerjavi s silažami ima seno nekoliko višjo beljakovinsko vrednost. K temu prispeva večji delež beljakovin, ki se v vampu ne razgradijo in se prebavijo v tankem črevesu ter prispevajo k neposredni oskrbi živali z aminokislinami.
Foto: KGZS
Seno tako ustvarja odlične razmere za sintezo mikrobnih beljakovin v vampu. Te prispevajo približno dve tretjini vseh aminokislin, ki se resorbirajo v tankem črevesu. Obenem spodbuja živali k prežvekovanju ter izločanju sline, ki nevtralizira kisline v vampu in s tem zmanjšuje tveganje za kisanje. Odlika sena je tudi visoka vsebnost sladkorjev, kar prispeva k dobremu teku in obsežnem uživanju obrokov.
Težava pri pripravi odličnega sena je odvisnost od vremenskih razmer med sušenjem. Pri sušenju v manj ugodnih razmerah lahko pride do zmanjšanja energijske vrednosti ter posledično nižje prireje mleka in rasti mladih živali.
Raziskave kažejo, da lahko z različnimi naprednimi načini sušenja sena dosežemo podobne ali celo boljše rezultate reje kot s silažo, a le, če gre za seno s podobnih travnikov kot za siliranje in je pospravljeno ob enakem času. Prav tako je pomembno, da travnike za siliranje pokosimo nekoliko prej, v zgodnejših razvojnih fazah travniških rastlin, kot travnike za sušenje sena. Najboljše je seno prve košnje.